JAK DBAĆ O AKUMULATOR?

Jak dbać o akumulator?
Akumulator jest naszą samochodową baterią i jeśli nie będziemy odpowiednio o niego dbać, to posłuży nam dużo krócej niż by faktycznie mógł.
 

sakura
Akumulator posłuży nam długo jeśli zadbamy o należyty stan jego naładowania. Najgorzej jest wtedy gdy  nasze auto robi krótkie trasy i jest często uruchamiane. To w efekcie powoduje, że alternator nie jest nam w stanie naładować go do należnego poziomu. Powtarzający się taki cykl powoduje, że jego pojemność i wydajność z czasem maleje, co i tak oczywiście w czasie ma miejsce ale niedoładowanie powoduje przyśpieszenie tego procesu. To jak z bateriami w naszych komórkach, które krócej „trzymają”, bo często i nie do końca je ładujemy.        
Co zatem robić by posłużył dłużej?                                                                               vmax1vmax4
Oczywiście najlepiej byłoby jeździć długie trasy, na których alternator zrobi swoją robotę i naładuje nam go do max. wartości (jeśli jest sprawny).
Jeśli nie ma takich możliwości i trasy są krótkie, to po jeździe zanim unieruchomimy samochód ,można po wyłączeniu wszystkich odbiorników np.: radio, klimatyzacja, światła itd. przez chwilę pozwolić popracować silnikowi na podniesionych obrotach, co spowoduje doładowanie naszego akumulatora. Ta prosta czynność wpłynie bezpośrednio na żywotność naszej baterii, a co za tym idzie trochę więcej kasy zostanie nam w portfelu.
Czy należy doładowywać akumulator urządzeniami zewnętrznymi (prostownikami). Oczywiście jeśli nasze auto robi krótkie trasy, to jest to wskazane ale też trzeba to robić w umiejętny sposób by akumulatorowi nie zaszkodzić.
Ogólnie rzecz ujmując opisanymi powyżej prostymi czynnościami możemy przedłużyć żywotność naszego akumulatora i co za tym idzie dbamy o ekologię.
Szerokiej drogi!!!        
                        

RB