PROJEKTY ZMIAN W PRZEPISACH

Witam Wszystkich czytelników.

         Dziś kilka krótkich informacji dotyczących nadchodzących zmian lub ściślej planowanych projektów zmian.

Zmiana dotycząca pierwszeństwa pieszych.

 W projekcie zmian w prawie drogowym zapisano:

  • Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście. Podobnie jest z kierowcami:

  • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

 Zmianie zatem ulegnie to, że prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia i ustąpienia wchodzącemu na przejście . To ważna zmiana ale czy pomoże… czas pokaże.

Zmiana w limitach prędkości

Obecnie w Polsce na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 500-2200, 60 km/h w godzinach 2300-500. Projekt zmian zakłada, że w godzinach nocnych też będzie obowiązywało obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Prosto rzecz ujmując przestanie obowiązywać podział czasowy.

Stracić prawo jazdy będzie można również poza obszarem zabudowanym

Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim. Obecnie regulacja ta dotyczy tylko obszaru zabudowanego.

Wszystko pięknie ale gdzie tu edukacja?

Brakuje trochę prawdziwych projektów działających faktycznie na rzecz bezpieczeństwa np.: obowiązkowe kursy na płytach poślizgowych ale może kiedyś się takich doczekamy.

 RB