Kiedy włączać światła?

Światła, kiedy je włączać, kiedy wyłączać? Zadaniem świateł zewnętrznych jest zapewnienie dobrej widoczność, ale też zapewnienie bycia widocznym. Kiedy mijania, a kiedy drogowe? Częste pytania, nie tylko od kursantów, ale od doświadczony kierowców. Nierzadko można spotkać samochody z światłami przeciwmgłowymi, kiedy widoczność jest wystarczająca, ponieważ często nie wiemy, kiedy możemy pozwolić sobie na ich włączenie.

Jeśli nie wiesz jak wyglądają konkretne światła, jaki mają symbol itp. to zapraszam do osobnego wpisu http://jazdaorlik.pl/pl,news,3,obsluga-pojazdu.html

A teraz sprawdź swoją wiedzę. Omówimy podstawowe światła w pojeździe.

 

Światła mijania – są to światła asymetryczne, barwy białej, które mają oświetlać drogę (na większą odległość po prawej stronie) w warunkach dobrej przejrzystości powietrza na co najmniej 40m.

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

 

Światła drogowe – światła symetryczne (oświetlają tyle samo po prawej i lewej stronie), także barwy białej, powinny oświetlać drogę na co najmniej 100m. Możemy używać ich od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach. Powinniśmy uważać, aby nie oślepić innych kierujących lub pieszych, którzy poruszają się w kolumnie. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, odpowiednio wcześniej przełączmy je na światła mijania.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie

Często pada pytanie czy można ostrzegać się o patrolu policji „migając” drogowymi. Odpowiedź jest jasna: oczywiście, że nie :) Regulują to nawet przepisy, Art 29. PoRD mówi, że nie możemy nadużywać świateł.

Kierunkowskazy – przeznaczone do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Znajdziemy je z przodu pojazdy, z tyłu i po bokach (czasami na lusterku, czasami na drzwiach). Po włączeniu lewego lub prawego kierunkowskazu na desce rozdzielczej wyświetli nam się zielona kontrolka, w Toyocie Yaris pokaże na się nawet dosłownie prawa lub lewa strzałka :) Powinny zapalać się i gasnąć z częstotliwością 90 +/- 30 cykli na minutę.

Światła hamowania/STOP – włączają się z tyłu pojazdu w momencie wciśnięcia hamulca podstawowego (roboczego). Wyraźna czerwona barwa światła.

Światła pozycyjne – wskazują pozycję pojazdu na drodze. Znajdują się z tyłu (barwa czerwona) i przodu pojazdu (biała). Jeśli (robimy postój lub) zatrzymujemy pojazd i zatrzymanie to nie wynika z warunków ruchu drogowego to mamy obowiązek w warunkach niedostatecznej widoczności na włączenie świateł pozycyjnych. Jeśli miejsce jest oświetlone lub jesteśmy poza jezdnią i poboczem to możemy wyłączyć wszystkie światła.

Światła cofania – powinny włączyć się automatycznie w momencie, kiedy włączymy bieg wsteczny. Ma za zadanie zasygnalizować cofanie pojazdu. Światła znajdują się z tyłu pojazdu i są barwy białej.

Światła przeciwmgłowe – i tutaj kierowcy mają duży problem z używaniem tego światła. Problem polega na tym, że światło to jest bardzo intensywne, dla niektórych wręcz rażące jeśli używamy je nieodpowiednio. Światła te mamy z tyłu i (nieobowiązkowo) z przodu. Przeciwmgłowe tylne mamy obowiązek użyć jeśli widoczność spadnie poniżej 50m. Niestety często kierowcy używają tego światła już przy lekkich opadach deszczu.
Jeśli będziemy na krętej drodze, która będzie odpowiednio oznakowana to w czasie od zmierzchu do świtu, nawet przy dobrej widoczności, możemy używać przeciwmgłowych przednich.


Pamiętaj o regularnej kontroli świateł. Żarówki nie świecą do końca żywotności samochodu, czasami trzeba je wymieniać. Warto mieć to na uwadze, szczególnie w takie deszczowe dni, kiedy brak np. jednej żarówki może utrudnić ruch.

A tymczasem oczekujemy na cieplejsze dni! smiley