Egzamin... teoretyczny

Po krótkiej przerwie, wracamy do odpowiedzi na pytania kursantów.
Ostatnio omawiałem egzamin praktyczny, dzisiaj chciałbym napisać parę słów na temat teoretycznej części, wokół której powstało tyle legend, że ciężko byłoby zapamiętać wszystkie.

Najbardziej popularne: czy to prawda, że pytają o wymiary tablicy rejestracyjnej?
Nie, nikt o takie rzeczy nie pyta. Nie ma takiego pytania w oficjalnej bazie.
Drugie: a o te, no, ten lewarek pytają jeszcze? :)
Zawsze na mojej twarzy pojawia się uśmiech, chodzi oczywiście o minimalną długość drążka skrzyni biegów (swoją drogą, 10,2cm), ale nie ma – uspakajam. :)

Ale pojawia się pytanie o maksymalną długość zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa), tutaj odpowiedź wynosi 18,75cm. Ale myślę, że tak ciężkimi pytaniami nie powinniśmy się przejmować, takie wartości łatwo wchodzą do głowy i każdy przed egzaminem zna już odpowiedź, ponieważ wielokrotnie wałkował testy.
Rozwiązując próbne testy przede wszystkim powinniśmy skupić się na czytaniu ze zrozumieniem, ponieważ tutaj jest największy problem. Ile razy już słyszałem, że ktoś nie przeczytał w zdaniu „NIE” i odpowiedział błędnie. Najlepszy przykład można podać na poniższym pytaniu (będę parafrazować).
W samochodzie wyposażonym w silnik o zapłonie iskrowym nie powinniśmy używać:
a) LPG
b) Oleju napędowego
c) Benzyny

Silnik o zapłonie iskrowym to zwyczajna benzyna, więc nie możemy nalać do niego tzw. ropy (oleju napędowego) czyli odp B. Problem pojawia się jeśli przeczytamy za szybko pytanie, albo bez zrozumienia. Spiesząc się z podaniem odpowiedzi najczęściej kursanci odpowiadają C. I już tracimy cenne punkty.

O punktach mowa. Pamiętajmy, minimalna ilość punktu, aby wynik był pozytywny to 68, maksymalna to 74.
Pytań jest 32. 20 to pytania z wiedzy podstawowej, 12 pytań z wiedzy specjalistycznej.
Nie wszystkie pytania są sobie równe jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego, dlatego te o niskim znaczeniu mają 1pkt, pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego mają 2pkt, a te najważniejsze 3pkt.
Z wiedzy podstawowej mamy:
- 10 pytań za 3pkt
- 6 pytań za 2pkt
- 4 pytania za 1pkt
Z wiedzy specjalistycznej:
- 6 pytań za 3pkt
- 4 pytania za 2pkt
- 2 pytania za 1pkt

A zdawalność?
Testy w całym kraju są identyczne, dlatego wziąłem losowy WORD (w moim wypadku z Warszawy) i sprawdziłem. 52% za 2016 r. Dużo czy mało? Największa zdawalność egzaminu teoretycznego miał WORD Bielsko-Biała – 58,6%. W 2015 r. zdawalność w całym kraju wynosiła 43%, więc jak widać z roku na rok jest lepiej.

Myślę, że dla osoby, która przeczytała podręcznik, systematycznie rozwiązuje testy, czytania pytania od A do Z, to taki egzamin będzie formalnością :)