Egzamin w Jastrzębiu

Często kursanci pytają mnie czy ciężko zdać egzamin w Jastrzębiu. Często pytają mnie jak jest na tle innych miast.
A jak jest?

Pierwsza sprawa. Jako kursant nie patrz na zdawalność w konkretnych WORDach. Nie ma to sensu. Dla przykładu podam WORD Rybnik, gdzie w 2010 r. wszyscy z okolic zjeżdżali tam zdawać egzamin, bo podobno było tak „łatwo”, gdzie zdawalność była wyższa całe 2-3% od Jastrzębia - :)
Szkoda zawracać sobie głowę takimi rzeczami. Jeśli potrafisz jeździć to zdasz czy to w Jastrzębiu czy to w Rybniku, nie ma sensu kombinować.

Druga sprawa. Jak to określił mój znajomy instruktor „Jastrzębie pod względem egzaminu jest miastem prostym, za prostym”. Co miał na myśli? W naszym mieście jazda jest bardzo łatwa przez m.in. łatwe do pokonania skrzyżowania. Nie ma u nas dwóch pasów do tylko lewo czy prawo skrętu, nie ma pasa przeznaczonego np. tylko do zawracania, nie ma skomplikowanych skrzyżowań o ruchu okrężnym, nie mamy nawet ronda o dwóch pasach ruchu! Najcięższe wg moich kursantów skrzyżowanie to te z sygnalizatorem S-1 (kolizyjnym), które znajduje się przy urzędzie miasta, kiedy trzeba skręcić w lewo. Po dwóch-trzech przejazdach nie ma już nic szokującego, nic trudnego. Ale i tam ciężko spotkać eLkę egzaminacyjną.


No i brak tzw. „korków”. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie stanie o godzinie 14:00 (czyli dosłownie godziny szczytu w mieście górniczym) minutę przed rondem, to nie zator drogowy, to zwykłe oczekiwanie na wjazd na skrzyżowanie.
Nie chcesz zdawać egzaminu w godzinach szczytu? Nie ma problemu! W naszym WORDzie egzaminy odbywają się od 7:30. Nie wiem dlaczego, ale dużo moich kursantów wybiera tę godzinę. I mają rację, jakaś taka szczęśliwa jest. laugh Może dlatego, że człowiek o tej godzinie nie jest zmęczony po całym dniu? Po szkole/pracy? A może pracujesz na nocki, wracasz, kładziesz się spać i wstajesz o 16:00? Nie ma problemu. W Jastrzębiu egzaminy odbywają się nawet o 19:30. Dla przykładu 25 października 2017 r. Godziny dostępne dla egzaminu praktycznego to wspomniana 19:30, 18:30, 17:30, 16:50, 16:10, 15:30 itd. Do koloru, do wyboru.

Plusem Jastrzębia jest też fakt, że tam gdzie będziesz na jazdach, znajdziesz się w tych miejscach na egzaminie. W 30h wjedziesz w ogrom miejsc, o których nawet nie zdawałeś sobie sprawy. Bogoczowiec, Os. Złotych Łanów, ul. Dworocowa itp. Na prawdę sytuacją ekstremalną jest fakt, kiedy kursant po egzaminie powie mi, że nie był w tym miejscu.
Dlatego na sam koniec chciałbym tylko dodać: kiedy pytam moich byłych już uczniów: jak trudny był egzamin? 9/10 odpowiada, że bardzo prosty, a wszystko robiliśmy to na jazdach :)