Pasy bezpieczeństwa

 

 

 

Zanim zaczniesz czytać, proszę zapoznaj się z poniższym filmikiem i zobacz, co dzieje się z kierowcą.

 


Pasy bezpieczeństwa. Dla mnie rzecz oczywista, dla innych niestety nie. Zawsze ciekawiło mnie ilu kierowców ich nie zapina. Miałem okazję przekonać się w czerwcu tego roku, ponieważ w naszym województwie policja prowadziła akcję „Pasy”. W Jastrzębiu-Zdroju funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego ukarali mandatami 33 kierowców. Dużo? Mało? Wg. mnie bardzo dużo, ponieważ to tylko złapani na gorącym uczynku, a ilu faktycznie jeździ bez nich?


Teoretycznie nie moje życie, nie moja sprawa, ale nie do końca. Jeśli taki kierowca bez pasów bezpieczeństwa uderzy w barierę energochłonną to po prostu będzie rzucać nim po całym samochodzie, a pojazd będzie manewrował po drodze jak mu się tylko podoba. W przypadku kierowcy z zapiętymi pasami jest możliwość, że te utrzymają go w fotelu, a on dalej będzie trzymać kierownicę.

Drugim problemem jest mit, że każdy pasażer odpowiada za siebie – nieprawda. Pamiętaj, że przewożąc pasażerów to TY odpowiadasz za ich bezpieczeństwo i to TY musisz wymagać od nich zapięcia pasów. Reguluje to Prawo o ruchu drogowym.

Art. 45. 1. Zabrania się:  
2. Kierującemu pojazdem zabrania się: 
3) przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1; 

Mowa tutaj konkretnie o art. 39.

Art. 39. 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy [...]

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której zatrzymuje cię funkcjonariusz, a twój pasażer nie jest w nie zapięty, to ty w takim wypadku ponosisz konsekwencje. Oczywiście chodzi o mandat oraz punkty karne.

 

Przepisy przepisami, mandaty mandatami, ale zastanów się ile szkód może wyrządzić tobie taka osoba, która z tyłu siedzi bez pasów. Idealnie zobrazowuje to ten filmikŻeby zadziałać na wyobraźnie, zobacz jeszcze ten
 

Dlatego zawsze wymagaj od swoich pasażerów zapinania pasów, dbaj o swoje zdrowie i życie. Dla osób, które często lubią siedzą z tyłu "luzem" polecam zobaczyć, co dzieje się z pasażerem, kiedy dochodzi do wypadku.
 

Tutaj także widać jak osoba z tyłu pojazdu dosłownie lata po nim, przy okazji uderzając głową w kierowcę.
 

 

Pamiętajmy, że są sytuację, w których jesteśmy zwolnieni z używania tego systemu bezpieczeństwa

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:  

1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów; 

2) kobiety o widocznej ciąży; 

3) kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera; 

4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania; 

5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej; 

6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych; 

7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej; 

8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych; 

9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim. 

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.  

 

Dbajcie o siebie, o pasażerów, bądź asertywny/a, kiedy ktoś nie chce zapiąć pasów!