Łuk

Ile razy słyszałeś/aś, że to najdroższy zakręt świata? :) Bzdury. Wbrew pozorom to jedno z najłatwiejszych zadań na egzaminie – o ile jesteś poprawnie do niego przygotowany/a. Dlaczego krąży o nim tyle legend? Już tłumaczę.

Łuk czyli jazda do przodu i tyłu po wyznaczonym pasie ruchu to zadanie numer 2. Jedna z pierwszych rzeczy do zrobienia na egzaminie, a skoro jest to początek egzaminu to jest i najwięcej stresu. Każdy z nas różnie reaguje na stres. Niektórzy mają płytki oddech, inni nie potrafią poradzić sobie psychicznie, a są osoby, którym drga stopa/noga i uniemożliwia to poprawne operowanie sprzęgłem. Dlatego ważnym jest, aby być poprawnie przygotowanym – mniejsze ryzyko, że w przypadku zwiększonego stresu pomylimy się.

W skrócie: zadanie polega na włączeniu silnika, włączeniu (w przypadku Toyot Yaris) świateł mijania, upewnienie się o możliwości ruszenia, na jeździe do przodu i do tyłu.

Zaczynamy od włączenia silnika. Pamiętaj, najpierw silnik potem światła. Po pierwsze nie ma potrzeby obciążać akumulator, a po drugie wymagają od nas tego przepisy.
Kiedy mamy opisaną sytuację za sobą możemy teraz ocenić sytuację wokół pojazdu. Sprawdź czy egzaminator wyszedł poza stanowisko, czy nikt nie będzie przejeżdżać ci przed maską itp. Pamiętaj, że nie jesteś sam na placu, oprócz twojego łuku są jeszcze dwa inne.
Jeśli twierdzisz, że wszystko jest w porządku to możesz opuścić hamulec pomocniczy (ważne żeby z nim nie ruszyć!), włączyć bieg pierwszy i poprawnie operując sprzęgłem rozpocząć jazdę do przodu a następnie do tyłu.
Jadąc do tyłu musisz jechać zgodnie z techniką prowadzenia pojazdu czyli obserwując tor jazdy przez lusterka oraz tylną szybę. Niepoprawnym jest, więc patrzenie TYLKO do lusterek, ponieważ przepisy konkretnie określają poprawny przejazd.Kiedy dostanę błąd za wykonanie zadania?
- Jeśli włączysz najpierw światła, a dopiero potem silnik
- Jeśli najedziesz na linię
- Jeśli zatrzymasz pojazd nie w kopercie
- Jeśli zgaśnie ci samochód przy ruszaniu
- Jeśli pojedziesz tylko na tylną szybę/tylko na lusterka


Kiedy kończymy egzamin wynikiem negatywny?
- Za dwukrotne popełnienie błędu za zadanie nr 2
- Za wyjechanie poza linię
- Za przejechanie/dotknięcie/potrącenie pachołka lub tyczki


 

Przy okazji tak wygląda WORD w Jastrzębiu, screen z map google, ale ładnie widać, gdzie znajdują się trzy stanowiska do tego zadania.


Jeśli zjedziesz z łuku to jesteś już bliżej sukcesu niż ci się wydaje. Poznałeś już jak czuły jest hamulec i jak "łapie" sprzęgło. Pokonałeś także największą barierę - stres, teraz będzie tylko lepiej. Zbyt dużo uwagi będziesz musiał poświęcić na ocenianie sytuacji na drodze, że po prostu o nim zapomnisz.
Powodzenia na egzaminie! :)