Kontrolki w Toyocie Yaris

Jesteś przed pierwszą jazdą? Sprawdź i dowiedź się co oznaczają.

Na jednych z pierwszych jazd zawszę tłumaczę kontrolki na desce rozdzielczej. Często robię to na pierwszych zajęciach, ale stres jest tak duży, że często w trakcie kursu i tak padają pytania „Co za co opowiada?”, „Czemu to się świeci?”, „A co to za zielona strzałeczka?”.

Omówię to na podstawie poniższego zdjęcia, kontrolki ponumerowane.
 


1. Check engine – kontrolka silnika. Kiedy włączy nam się taka informacja to nie znaczy od razu, że mamy poważną awarię, spokojnie. Nie trzeba od razu zjeżdżać na pobocze, wyłączać samochodu i wzywać lawety. Po prostu podjedź do serwisu, który podłączy się urządzeniem/komputerem do samochodu i sprawdzi jaki błąd wystąpił.

2. Kontrolka oleju – mówi nam o nieprawidłowym ciśnieniu oleju. Należy od razu zatrzymać samochód. Na samym początku sprawdźmy czy mamy prawidłowy poziom oleju silnikowego. Bardzo często ten płyn jest pomijany w codziennej eksploatacji. Ilekroć sprawdzałem znajomym poziom oleju to zawsze był przy minimum :) Jeśli płynu jest wystarczająco to możliwe jest np. niedziałający czujnik ciśnienia, zablokowany zawór, który został z pozycji otwartej, uszkodzone panewki na wale itp.

3. Kontrolka akumulatora – jeśli się wyświetliła podczas jazdy to znaczy, że wyciągamy wizytówkę od mechanika. W uproszczeniu: podczas gdy samochód jest włączony działa także alternator, który doładowuje akumulator. Jeśli włączyła się kontrolka to oznacza, że akumulator nie jest ładowany.

4. Kontrolka układu kierowniczego – włączyła się podczas jazdy? Zatrzymasz się możliwie jak najszybciej i wyłącz silnik. Jeśli mamy wspomaganie kierownicy to możliwy jest wyciek płynu do wspomagania czy uszkodzenie pompy wspomagania.

5. Otwarte drzwi – chyba tłumaczyć nie trzeba? :) No może jedną kwestię. Kontrolka włącza się także, kiedy drzwi od bagażnika są niedomknięte. Bardzo często chcę sprawdzić czy kursant o tym wie i specjalnie zostawiam uchylony bagażnik. Wszyscy chodzą i zamykają drzwi boczne, zapominając o bagażniku. Oczywiście w niektórych samochodach kontrolka od otwartego bagażnika może pojawić jako osobny symbol, ale mówimy cały czas o Toyocie Yaris.

6. Hamulec pomocniczy – zwany też „ręczny”. Jeśli podniesiemy dźwignię hamulca ręcznego od razu wyświetli nam się czerwona kontrolka. Ważnym jest, aby na egzaminie po ruszeniu ze wzniesienia sprawdzić czy kontrolka na pewno się wyłączyła.

7. Brak zapiętych pasów – wyświetla się jeśli kierowca nie będzie mieć zapiętych pasów, natomiast po stronie pasażera z przodu włączy się w momencie, kiedy czujnik wykryje ciężar i niezapięte pasy.

8. Światła drogowe – włączy się jeśli (w Toyocie Yaris) popchamy lewą dźwignię (tą od m.in. kierunkowskazów) w stronę przodu pojazdu.

9. Światło przeciwmgłowe tylne – często w Toyotach Yaris włącznik od światła przeciwmgłowego odskakuje i kursanci sądzą, że nie włączyli danego światła. Spójrzcie najpierw na kontrolkę, jeśli jest włączona to znaczy, że wszystko robicie prawidłowo.

10. Zmiana biegów – standard w dzisiejszych samochodach. Niektórzy nazywają to „eco niańka”. Kontrolka sugeruje zmianę biegu na wyższy/niższy. No ale właśnie, SUGERUJE. Nie zawsze trzeba się stosować do jego zaleceń. Samochód nie ma oczu. Prosta sytuacja. Jedziemy po płaskim odcinku drogi. Chętnie wrzucilibyśmy już czwarty bieg, nawet system sam to na sugeruje, ale nagle przed nami jest spore wzniesienie. Pod górkę potrzebujemy niższego biegu. Gdybyśmy wrzucili bieg wyższy (jak poinformował nas system) to nie mielibyśmy odpowiedniego biegu do pojazdu. Dlatego korzystając z tego udogodnienia nie zapominajmy o tym, że to jednak my prowadzimy pojazd i finalnie to my decydujemy, co w danej sytuacji powinno być korzystniejsze.