Bezpieczna odległośc

Bezpieczna odległość. Tak bardzo niestety pomijana kwestia przez kierowców. Nie tylko w naszym kraju, na całym świecie. Mówi się, że u zachodnich sąsiadów kultura jazdy jest na wyższym poziomie, ale i tam znajdą się osoby, które kurczowo będą trzymać się naszego zderzaka - sam tego doświadczyłem. Niestety nigdy nie rozumiałem i zrozumieć nie potrafię czym kierują się osoby, które jadą kilka centymetrów od tyłu mojego pojazdu. Siedząc w eLce jest to nagminne. Każdy chce jechać szybciej niż nauka jazdy i tylko czeka na zderzaku na możliwość wyprzedzania. Co z tego, że po wyprzedzeniu będzie skręcać od razu w prawo - eLka wyprzedzona. Tylko czy ktoś pomyślał czym taka jazda się kończy?

Ile wynosi droga hamowania pojazdu? Ale wcześniejsze pytanie powinno brzmieć: ile wynosi czas reakcji kierowcy?
Czas reakcji przeciętnego Kowalskiego to 0,8-1s. Oczywiście po wciśnięciu pedału hamulca musi zadziałać układ hamulcowy, na co potrzebuje ~0,3s.
Zakładając sam czas reakcji kierowcy w okolicy jednej sekundy, w tym czasie przy prędkości 50km/h samochód przejedzie ~13 metrów!
Droga hamowania do zatrzymania to kolejne ~13 metrów. Dlatego nie rozumiem, dlaczego kierowcy nie zostawiają tej bezpiecznej odległości. Zobaczcie co się dzieje w wypadku, kiedy trzymacie się komuś zderzaka.

 

Pomijając kwestię pędzącego kierowcę samochodu marki Renault, który ledwo wyhamował przed przejściem, zobaczcie jak wygląda sytuacja, kiedy ktoś nie ma czasu nawet na reakcję, bo tak jedzie blisko samochodu poprzedzającego. W zdarzeniu poważnie ranna została piesza.